Ahşap jaluziler Tropic (Ramin) masif ağaçları kullanılarak, ceviz, maun, kayın gibi doğal ağaç renkleri verilip cilalanmış şeritlerden meydana gelmiştir. Ahşap görünümüne ya da rengine sahip plastik türevlerinden değil, tamamen doğal ağaçlardan üretilirler. İp ve ayar çubukları estetik ve renk olarak perdenin bütünüyle uyumludur. Alt ağırlık çıtası ağaçtandır. Üst taşıyıcı kasa çeliktir. Perdenin genel ahşap bütünlüğünü bozmaması için çelik kasayı örtücü ahşap çıtası mevcuttur. Yurtdışında bantların dönmemesi için fırınlama işlemi yapılır. Mekanın büyüklüğüne göre farklı bant genişliğindeki ahşap jaluziler tercih edilebilir.Ahşap jaluzilerde, ahşap bantları taşıyıcı merdiven yerine kullanılan galonlu (geniş kumaş şerit ) alternatifi de uygulanabilir.

Ahşap Jaluzi
Perdeler

Ahsap jaluzilerin temizliği kuru bezle veya elektrik süpürgesinin ucuyla tozu alınmak suretiyle gerçekleştirilebilir

Alüminyum Jaluzi

Jaluzi Perdeler kullanışlı,dayanıklı,uygulama alanı geniş,birçok renk ve farklı materyal çeşitliliğine sahip ürün grubudur.Ev ve ofislerde kontrolünün pratik olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.Pratikliğinin yanında aynı zamanda dekoratif ve estetik bir üründür.Motorlu ve uzaktan kumandalı da üretilebilir. 16-25-50 mm bant genişliği seçenekleri bulunmaktadır.

Perde temel olarak yüksek mukavemetli çelik üst kasa, birbirine paralel hareket eden ve merdiven ipleriyle yönlendirilebilen bantlardan, alt kasa, kontrol çubuğu ve çekme ipinden oluşmaktadır. Elastikiyet kabiliyeti yüksek bantlar, aluminyum oranı fazla özel bir alaşımdan üretilmektedir. Bantlara kazandırılan bombeli yapı, perdenin kapandığında daha örtücü olmasını sağlamaktadır. Bantların oldukça ince oluşu toplandığında diğer perdelere göre daha az bir hacim kaplamasına, esnek oluşu ise yıkanmasının ve temizliğinin kolaylıkla yapılmasına olanak sağlar. Çubuk ve ip mekanizmaları isteğe göre perdenin sağına veya soluna monte edilebilir. İp mekanizması perdenin toplanmasını, çubuk mekanizması ise bantlardan içeri sızan ışık yoğunluğunun kontrolünü sağlar.

Perfore (tül) seçenekleride vardır. Perfore jaluzilerde bant üzerindeki sık ve küçük delikler, bantlar kapalıyken perdeye tül görünümü vermektedir.

Coton ve polyester kumaşlar her alanda kullanılırken black-out kumaşlar genellikle işyerlerinin toplantı salonları ve evlerin yatak odalarında tercih edilen kumaşlardır. Bu kumaşın arkası PVC malzemeyle kaplıdır. Işığa karşı sıfır geçirgenliğe sahiptir. Güneşten etkilenmezler. Az miktarda güneş ısısını keserler.

Kumandalı sistemler :

İsteğe bağlı olarak takılan uzaktan kumanda aparatıyla 1-8 arası perde tek kumandadan organize edilebilir. Kumanda sistemi; perdenin içine monte edilen bir motor, elektronik kontrol kartının yeraldığı dış modül ile kumanda cihazından oluşur. Motor, pil yada elektrik enerjisiyle çalıştırılabilir.

Aluminyum Jaluzi Perde alirken nelere dikkat etmeliyiz?

Jaluzi alırken yüzeysel olarak baktığımızda perdeler arasında pek fark yok gibi görünse de doğru seçim yapılmadığı takdirde kısa süre sonra çeşitli problemlerle karşılaşırız. Aluminyum bantların kalınlığı, alaşım oranı, kullanılan mekanizmalar ve aksesuarlar başlıca problem yaratabilecek unsurlardır.

İki cam arası uygulamalar :

Bu uygulama türünde 16-25 mm bant genişliğine sahip jaluziler doğramanın iki cam arası boşluğuna monte edilmektedir.Perde doğramayla bir bütün oluşturarak kontrol özelliklerini korur.Doğrama içindeki jaluzi perdelerin hem temizliği hem de dış etkenlerden korunması sağlanmış olur.Uygulama alanları ofis ara bölmeleri ve özel imal edilmiş çift camlı doğramalardır.

Perde seçiminde göz önünde bulundurulabilecek faktörler aşağıda sıralanmıştır.